Na svojej strane majú Čaputovci približne štvrtinu voličov

Aby ste videli, ako vás liberálne médiá klamú

"Čisto politologická analýza, bez emócií"

Len niekoľko čísel, priatelia.

752 TISÍC HLASOV PRE SMER

Ja teda nechcem boriť sebavedomie tým, čo hovoria o prehre Smeru, ale Smer získal v parlamentnýchvoľbách takmer 740 tisíc hlasov a Šefčovič teraz získal 752 tisíc hlasov. O 12 tisíc hlasov viac.

Ak teda boli tieto voľby "referendom o Smere", tak Smer toto referendum vyhral. Ukázal, že naďalej je najsilnejšou parlamentnou politickou stranou a vie zmobilizovať viac voličov, než získal vo voľbách v 2016.

ČAPUTOVÁ 150 TISÍC ZA SVOJIM POTENCIÁLOM

Áno, napriek tomu bol kandidát Smeru porazený. Ale nie preto, že by sa proti Smeru dokázalo zmobilizovať nejako dramaticky viac voličov, ako v minulosti. Ono si to stačí zrátať.

V parlamentných voľbách získali stredopravé strany takmer 1,2 milióna hlasov. Všetky tieto strany Čaputovú podporili, pretože je kandidátkou liberálnej pravice.

Podporili ju všetci, vrátane SaS, OĽaNO, KDH, Most, Sieť a SMK. Nerátam do toho hlasy Progresívneho Slovenska, keďže zjavne pochádzajú z prerozdelenia v stredopravom tábore.

Dokopy ide o zhruba 1,2 milióna ľudí. Čaputová vo voľbách dokázala zmobilizovať 1 milión a 50 tisíc. Čiže ani len nie toľko, čo je súčet zisku stredopravých strán. Ups.

ČAPUTOVÚ PORAZIL EŠTE AJ KISKA

Len pripomeniem, že pred piatimi rokmi Kiska získal 1,3 milióna ľudí. Čiže o štvrť milióna viac ako Čaputová. A dokonca Kiska prekonal aj tých 1,2 milióna ľudí, čo na Slovensku volí liberálnu pravicu. Čaputová nie. Zďaleka nie.

Takže aby sme si to zhrnuli: Čaputová nedokázala zmobilizovať ani len svoj vlastný tábor. Ja by som to teda s nejakou eufóriou na mieste slniečok nepreháňal.

NAPRIEK POST-KUCIAKOVSKEJ HYSTÉRII IBA 25%

Na svojej strane majú Čaputovci približne štvrtinu voličov. 25 percent. A Čaputová ma dokonca slabší mandát ako Kiska.

A to v situácii, keď má na svojej strane všetky médiá hlavného prúdu, všetky mimovládky, hercov, zahraničie a tak. Do toho spoločenská hystéria ohľadom Kuciaka. A do toho najdrahšia kampaň...

A nevie ani len zmobilizovať voličov stredopravých strán. Frustrujúce, čo?

SMER ZMOBILIZOVAL SVOJE JADRO, NO NIE VŠETKÝCH PROTILIBERÁLNYCH VOLIČOV

Smer naopak zmobilizoval viac, než má podľa prieskumov. A nenahovárajme si - každý chápal Šefčoviča ako kandidáta Smeru, o to sa už médiá postarali. Napriek tomu takéto vysoké čísla.

Áno, nestačilo to, pretože Šefčovič nedokázal dostatočne zmobilizovať voličov iných strán, najmä tých protizápadných.

V tom je kľúčový rozdiel. Nedokázal zmobilizovať všetky protiliberálne sily, pretože kandidát Šefčovič nie je symbolom odporu proti amerikanizácii a liberalizmu.

Ale napriek tomu dokázal zmobilizovať viac, než sú aktuálne preferencie Smeru a to je jednoznačne úspech.

ÚTOKY NA FICA SÚ SMIEŠNE

Na druhej strane, ešte smiešnejšie pôsobia útoky na Roberta Fica. Vraj on môže za prehru Šefčoviča. A vraj to bol Smer, kto sťahoval nášho kandidáta.

Po prvé, bez Smeru by zrejme Maroš Šefčovič nikdy neprešiel do druhého kola, volili ho predsa predovšetkým naši voliči.

Ale po druhé, a dôležitejšie, Robert Fico získal v predchádzajúcich voľbách 900 tisíc hlasov, čo je o 150 tisíc voličov viac ako v prípade Maroša Šefčoviča. Jeho aktuálna podpora sa pohybuje na 20%, čo je viac, ako získal v prvom kole Maroš Šefčovič.

ŠEFČOVIČ ZÍSKAL TOĽKO HLASOV VĎAKA SMERU

Skrátka, nech sa na to pozriete spredu či odzadu, vždy vám vyjde, že Robert Fico je populárnejší politik a predovšetkým vďaka nemu a strane Smer získal Šefčovič takú podporu, akú získal.

Ja viem, že nenávidia Fica. Prípadne sa ho snažia zbaviť za každú cenu, aby zničili Smer. Ale takto to nepôjde, trapoškovia. Takto nie.

AGENTÚRA AKO? ARE YOU KIDDING ME?

Posledná vec: proti Ficovi chcú liberálne médiá zneužívať aj najnovší prieskum agentúry AKO, podľa ktorej Ficovi dôveruje 20% a nedôveruje 79%.

Po prvé, táto istá agentúra namerala Čaputovej v prieskume pred prvým kolom 53% a tento nafúknutý podvod ju vlastne stvoril.

Nakoniec získala v prvom kole 40%. Seknúť sa o trinásť percent, uf - to je na rozpustenie biznisu. Ja len, že týchto fakt netreba brať vážne.

20% PRE FICA ZNAMENÁ, ŽE SMER JE STÁLE ĎALEKO NAJSILNEJŠÍ

Po druhé, aj podľa tejto smiešnej agentúry má Fico 20% podporu, čiže naďalej udržiava približne na tejto a vyššej úrovni preferencie Smeru.

A áno, veľkú časť spoločnosti sa liberálnym médiám podarilo vyhecovať proti nemu, čo je vzhľadom na nenávisť, ktorá sa proti nemu šíri z liberálnych médií, vcelku pochopiteľné.

Podstata je, že jeho osobná podpora sa zjavne preklápa k podpore Smeru. Zatiaľčo osobná dôvera iných politikov je skôr výsledkom toho, že ľuďom nelezú na nervy, lebo na nich nemieri taká strašná antikampaň - ale aj tak by ich nevolili. A to je v politike rozhodujúce.

MILÉ SLNIEČKA, SKLAMEM VÁS

Takže takto - dve veci:

1) Fico týmito voľbami upevnil svoju pozíciu.

Smer dostal signál, že vie zmobilizovať svojich voličov, ale musí ponúknuť kandidátov, ktorí sú viac takí ako Fico a lepšie vyjadrujú odpor voličov voči liberálnym kandidátom.

Čiže žiadna porážka Smeru ani Fica.

Milé slniečka - you wish.

LIBERÁLOV ČAKÁ VOJNA

2) Čaputová získala ďaleko menej ako mohla. Robia z nej hviezdu, ale nevie zmobilizovať ani vlastný stredopravý tábor a to za najvhodnejších možných podmienok, aké mohli liberáli na Slovensku po vražde Kuciaka mať.

Jej mandát je mimoriadne slabý. A v podstate len odštartovala občiansku vojnu medzi liberálnymi pravičiarmi: o toho istého voliča budú nemilosrdne bojovať Štefunko, Beblavý, Sulík, Matovič, Kiska a zrejme aj ďalší. To pre Smer nie je práve najsmutnejšou správou.

Ale ja fakt nechcem slniečkam boriť sebavedomie. Veď nech sa tešia a oslavujú. Nech žije liberálna eufória, ja im to fakt prajem


Autor / Zdroj

Mgr. PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. / facebook.com

Ľuboš Blaha je slovenský politológ, filozof, marxistický resp. neomarxistický politik, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za stranu SMER – sociálna demokracia, predseda výboru NR SR pre európske záležitosti, overovateľ Zahraničného výboru NR SR, vedúci Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy a člen Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pôsobí ako vedecký pracovník na Ústave politických vied Slovenskej akadémie vied a prednáša na Fakulte sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Neoliberálni ultrachrapúni sa snažia inkarnovať do Covid diablov.